Kalp atışı kaç olmalı diye baktığımızda kalbin dakikada 60 ile 100 arasında atmasının normal olduğunu görebiliyoruz. Bu değerler arasında kalbin sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Ancak kalbiniz sağlıklı ise bu atışın 40’a kadar düşmesi söz konusu olabilmektedir.

Kalp atış hızı kalbinizin bir dakika içerisinde kaç kez attığının sayısal olarak ifadesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu hızı ölçmek ve sağlıklı bir sonuç alabilmek için vücudun 10 dakika dinlendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde yorgun olan vücutta kalp atış hızının daha yüksek çıkması söz konusu olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da kalp atışı hızının üzüntü, sevinç ve heyecan gibi durumlara bağlı olarak değişiklik gösterecek olmasıdır. Bu yüzden kalp atışının tam ve doğru ölçülebilmesi için sessiz ve sabit kalınması gerekmektedir.

Kalp atış hızı kaç olmalı diye baktığımız zaman kalp atışı ne kadar düşükse o kadar iyi diyebiliriz. Kalbinizin atış hızı ne kadar düşükse o kadar sağlıklı olduğunuz görülmektedir. Genelde sürekli antrenman ve sporla uğraşan kişilerde atış hızının oldukça düşük olduğunu görebilmek mümkündür. Kalp kaslarının güçlenmesi ile kalp atış oranı azalacaktır ve böyle bir durum da kişi için faydalı olacaktır. Bu sebeple kalp sağlığı için düzenli olarak egzersiz yapılması ve günlük yürüyüşlerin yapılması çok önemlidir.

Kalp atış hızı (nabız) kaç olmalıdır?

Halk arasında çoğunlukla nabız olarak nitelendirilen kalp atış hızı, kadın ve erkeklerde; yaş, fiziksel özellikler, duygusal devinimler, bireylerdeki spor yapma alışkanlığı ve sıklığı, kullanılan ilaçlar ve hava sıcaklığı gibi örneklendirebileceğimiz faktörlerle yakından ilişkilidir. Tüm bu etkenlerin ışığında ideal kalp atışı ortalama olarak yetişkin bireylerde 10 dakikalık bir istirahatin ardından 60 ila 100 arası kalp atış hızı, çocuklarda ise 70 ila 100 arası kalp atış hızı ölçülmüştür.

Kalp atış hızı dakikada kaç olmalı?

Kadınlarda ve erkeklerde kalp atış hızı ölçümlenirken, erkeklerin ya da kadınların atletik bir yapıya sahip olup olmadıkları, ortalama bir vücuda mı yoksa ortalamanın altında bir vücuda mı sahip oldukları, bünyelerinin mükemmel olarak mı iyi olarak mı değerlendirme altına alınabileceği gibi seçenekler ön koşul olarak göz önünde bulundurulmuştur. Örneğin; atletik yapıya sahip bir erkek bünyesinin 18 ­25 yaş aralığındaki kalp atış hızı dakikada 49 ­55 arası baremde olması gerekirken, 56­ 65 yaş arasında kalp atış hızı 51­ 56 civarında seyretmektedir. Karşı cinsten örnek verecek olursak ortalama bir bünyeye sahip kadınlarda 18 ­25 yaş aralığındaki kalp atış hızı 74 ­78 arası hesaplanmakta, yaş aralığı 26 ­35’e çıktığında ise değerler 73 ­76 kalp atış hızı arasında saptanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir